نظام سیاسی مطلوب برای فردای ایران: جمهوری سکولار بیشترین مقبولیت را در جامعه دارد

این نمودار میزان مقبولیت نظام‌های سیاسی مختلف را در میان ایرانیان نشان ‌می‌دهد.

بیشترین محبوبیت را جمهوری سکولار ریاستی با ۲۴.۳٪ و کمترین محبوبیت را جمهوری سکولار پارلمانی با ۵.۴٪ دارند (با منظور نکردن جمهوری اسلامی بعنوان نامطلوبترین گزینه در میان ۷۲٪ جامعه). نظام پادشاهی مشروطه سکولار حدود ۱۵٪ محبوبیت در ایران دارد. البته نباید از نظر دور داشت که ۱۵٪ شرکت‌کنندگان هم بدلیل نداشتن دانش کافی درباره نظام مطلوب، نظری نداده‌اند. همچنین بخش بزرگی از جامعه ایران که در نمونه آماری ما حضور ندارند (۲۸٪) هم نظرشان مشخص نیست. در مجموع نتایج نظرسنجی نشان ‌می‌دهد که در حال حاضر گرایش به نظام جمهوری سکولار بسیار بیشتر از گرایش به نظام پادشاهی مشروطه است.

درباره نظام سیاسی مطلوب، میزان اقبال پاسخ‌دهندگان خارج کشور به گزینه‌های مختلف، به‌ غیر از «جمهوری سکولار پارلمانی» و گزینه «اطلاعات کافی ندارم»، بسیار مشابه نتایج داخل کشور بوده و کمتر از ۱٪ اختلاف دیده می‌شود. اما نکته قابل تامل این است که گرایش به نظام «جمهوری سکولار پارلمانی» در میان پاسخ‌دهندگان خارج کشور ۱۰٪ بیشتر از پاسخ دهندگان داخل کشور بوده است. همچنین خارج کشوری‌ها ۱۰٪ کمتر از داخل کشوری‌ها گفته‌اند که اطلاع کافی درباره نظامهای سیاسی ندارند؛ با توجه به زندگی اغلب آنها در کشورهای دموکراتیک و امکان دستیابی آزاد آنها به اطلاعات و مباحث سیاسی، این اختلاف طبیعی و قابل انتظار است.

متن کامل گزارش نظرسنجی گرایشات سیاسی ایرانیان را در اینجا بخوانید

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.