کسانیکه در انتخابات ۹۶ رای دادند، نظرشان درباره جمهوری اسلامی چیست؟

نمودار زیر نشان ‌می‌دهد که حدود ٪۹۶ کسانیکه گفته‌اند در انتخابات سال ۹۶ به روحانی رای داده‌اند، و همچنین حدود ٪۳۵ کسانیکه در آن انتخابات به رییسی رای داده‌اند، اعلام کرده‌اند که در یک رفراندوم آزاد به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند.

تقریبا تمام کسانیکه در انتخابات ۹۶ رای نداده‌اند، گفته‌اند که در یک رفراندوم آزاد به جمهوری اسلامی «نه» خواهند گفت. این نکته قابل توجه است که اکثریت مطلق (٪۹۶) کسانیکه به کاندیدای اصلاح‌طلبان (روحانی) رای داده‌اند هم اظهار داشته‌اند که مخالف ادامه حیات جمهوری اسلامی هستند.

Figure-3

نمودار زیر نشان ‌می‌دهد که حدود ٪۱۶ از رای‌دهندگان به رییسی و حدود ٪۱۱ از رای‌دهندگان به روحانی در انتخابات ۹۶ و همچنین بیش از ٪۵ از کسانیکه در آن انتخابات رای ندادند، بطور مشروط از ادامه کار جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند.

می‌توان این فرض را مطرح کرد که بخشی از آرای رییسی که بطور مطلق موافق جمهوری اسلامی هم هستند (یعنی حدود ٪۵۸ آرای رییسی)، پایگاه رای جناح اصولگرا (محافظه‌کار) محسوب می‌شوند. در نتیجه با در نظر گرفتن آمار رسمی انتخابات ۹۶ (که در آن اعلام شده بود ٪۲۸ واجدین به رییسی رای داده‌اند)، میزان پایگاه رای جناح اصولگرا در ایران حدود ٪۱۶ واجدین رای دادن تخمین زده می‌شود.

Figure-4

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.