گزارش نظرسنجی گرایشات سیاسی ایرانیان – مهر ۱۳۹۸

متن کامل گزارش نظرسنجی گرایشات سیاسی ایرانیان را در اینجا بخوانید

چکیده یافته‌های نظرسنجی

  • در این نظرسنجی (مهر ۱۳۹۸) بیش از ۴ هزار پاسخ‌دهنده از داخل کشور شرکت داشته‌اند. یافته‌های این گزارش، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران (برابر با ٪۸۵ واجدین رای دادن در ایران) را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اطمینان ۹۰٪ و حاشیه خطای ۵٪ قابل تعمیم به این جمعیت است. این نظرسنجی تلاش کرده است تا گرایشات سیاسی ایرانیان را که در فضای جاری نمیتواند بطور علنی مورد پرسش قرار گیرد، بطور روشمند اندازه‌گیری و ثبت کند.
  • بر اساس نتایج این نظرسنجی، ٪۷۸ جامعه آماری اعلام کرده‌اند که قصد ندارند در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ شرکت کنند.
  • حدود ۸۲٪ «حکومت دموکراتیک» را بهترین نوع حکمرانی برای ایران می‌دانند و حدود ۹٪ طرفدار «حکومت متخصصان بدون دخالت عامه مردم» هستند. همچنین حدود ۸٪ طرفدار «حکومت اقتدارگرای فردی» و ۱.۲٪ هم طرفدار «حکومت نظامیان» هستند.
  • در پاسخ به این پرسش که خود را متعلق به کدام گرایش سیاسی می‌دانید، ۵۲.۴٪ خواهان سرنگونی (براندازی) جمهوری اسلامی، ۲۶.۶٪ خواهان تحولات ساختاری و گذار از جمهوری اسلامی، ۱۳٪ خواهان حفظ اصول و ارزشهای انقلاب و حامی سیاستهای نظام و رهبری، و ۸٪ خواهان اصلاحات تدریجی در چهارچوب جمهوری اسلامی بوده‌اند.
  • درباره نوع نظام مطلوب برای آینده ایران، جمهوری ریاستی سکولار با حدود ۳۲٪ بیشترین طرفدار را دارد. حدود ۱۹٪ خواهان نظام پادشاهی مشروطه و حدود ۱۳٪ خواهان نظام نیمه‌ریاستی سکولار هستند. ۱۶٪ هم جمهوری اسلامی را نظام مطلوب خود می دانند. همچنین حدود ۶٪ خواهان نظام سلطنت‌مطلقه و ۵٪ طرفدار جمهوری پارلمانی سکولار هستند.
  • درباره ساختار سیاسی اداره کشور، ۲۵٪ خواهان ساختار سیاسی متمرکز هستند درحالیکه ۲۳٪ طرفدار ساختار سیاسی فدرال هستند. همچنین ۱۳٪ خواهان ساختار سیاسی غیرمتمرکز اما غیرفدرال هستند. حدود ۴۰٪ می‌گویند که درباره ساختار سیاسی مناسب برای آینده ایران دانش کافی ندارند.
  • در میان احزاب فرضی در یک انتخابات آزاد، حزب مشروطه‌خواهان (طرفداران پادشاهی)، حزب سوسیال-دموکرات و حزب سوسیال-لیبرال بیش از دیگر احزاب مورد اقبال جامعه هستند.
  • در پاسخ به این سوال که در یک انتخابات آزاد به چه کسی رای می‌دهید، از میان ۲۸ شخصیت سیاسی و مدنی، رضا پهلوی با ۴۳.۸٪، علی خامنه‌ای با ۹.۸٪، مسیح علی‌نژاد با ۷٪ و نسرین ستوده با ۶.۴٪ بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.