گزارش نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رسانه‌ها»

متن کامل گزارش نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رسانه‌ها» را در اینجا بخوانید.

چکیده یافته‌های نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رسانه‌ها»

  • نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رسانه‌ها» از تاریخ ۲۹ بهمن تا ۸ اسفند ۱۳۹۹ به مدت ۱۰ روز انجام گرفت. در این نظرسنجی بیش از ۲۷ هزار پاسخ‌دهنده شرکت کردند و حدود ۹۰٪ پاسخ‌دهندگان ساکن ایران بوده‌اند. یافته‌های این گزارش، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران (برابر با ٪۸۵ افراد بزرگسال در ایران) را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اعتبار ۹۵٪ و فاصله اعتبار ۵٪ قابل تعمیم به این جامعه هدف است.
  • بر اساس نتایج این نظرسنجی، برای دریافت اطلاعات و اخبار ایران و جهان ۹۲٪ از شبکه‌های اجتماعی، ٪۴۱ از تلویزیون‌های ماهواره‌ای، ۳۲٪ از سایت‌های اینترنتی و ۱۴٪ از اخبار تلویزیونی صدا و سیما بطور روزانه استفاده می‌کنند. حدود ۶۰٪ جامعه اخبار تلویزیونی صدا و سیما را هیچ‌وقت نگاه نمی‌کنند.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، رسانه‌ ایران اینترنشنال و تلویزیون من‌وتو، به ترتیب با میزان بازدید روزانه ۳۳٪ و ۳۰٪ افراد جامعه محبوب‌ترین رسانه‌ها در داخل ایران هستند. رسانه بی‌بی‌سی فارسی با ۱۷٪، شبکه‌های جم تی‌وی با ۱۶.۵٪، صدا و سیمای جمهوری اسلامی با ۱۶٪ و صدای آمریکا با ۱۱٪ مخاطب هر روزه در رده‌‌های بعدی قرار دارند. همچنین میزان مخاطبان هفتگی تلویزیون‌های ام‌بی‌سی پرشیا و صدای آمریکا از دیگر رسانه‌ها بیشتر است.
  • بیش از نیمی از افراد جامعه اعلام کرده‌اند که به رسانه‌های ایران اینترنشنال و من‌و‌تو به میزان «زیاد» یا «تا حدی» اعتماد دارند. از سوی دیگر حدود ۲۷٪ به بی‌بی‌سی فارسی و ۱۴٪ به صدا و سیما اعتماد دارند. در مقابل ۷۴٪ اظهار داشته‌اند که به صدا و سیمای جمهوری اسلامی «اصلا» اعتماد ندارند.
  • در پاسخ به این پرسش که « گرایش سیاسی هر یک از رسانه‌ها را کدام گزینه بهتر توصیف می‌کند؟»، حدود ۶۳٪ جامعه صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی را نزدیک به اصول‌گرایان می‌دانند. از سوی دیگر حدود نیمی از جامعه رسانه‌های من‌وتو، صدای آمریکا و ایران اینترنشنال را متمایل به مخالفان جمهوری اسلامی ‌می‌دانند. همچنین ۳۰٪ افراد جامعه بی‌بی‌سی فارسی را متمایل به اصلاح‌طلبان، ۲۲٪ آنرا متمایل به مخالفان جمهوری اسلامی و ۱۷٪ آن را متمایل به اصولگرایان می‌دانند.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، فیلم و سریال و برنامه‌های ورزشی پرطرفدارترین برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی به شمار می‌روند. همچنین برنامه‌های «چشم‌انداز» و «تیتر اول» در تلویزیون ایران اینترنشنال، «۶۰ دقیقه» در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی، «اتاق خبر» در تلویزیون من‌و‌تو و «صفحه آخر» در تلویزیون صدای آمریکا از بیشترین میزان محبوبیت در میان بینندگان این شبکه‌ها برخوردارند. برنامه‌های مستند نیز ببیندگان پرشماری را در کانال‌های ماهواره‌ای خارج کشور به خود اختصاص داده‌اند.
  • نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۵۳٪ جامعه خواهان براندازی جمهوری اسلامی به عنوان پیش‌شرط هر تغییر، ۲۶٪ خواهان تحولات ساختاری و گذار از جمهوری اسلامی، ۱۳٪ خواهان حفظ اصول و ارزش‌های انقلاب و حامی سیاست‌های نظام و رهبری و ۸٪ خواهان اصلاحات تدریجی در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی هستند.
  • برطبق نتایج نظرسنجی، حدود ۷۸٪ جامعه اعلام کرده‌اند در انتخابات ریاست‌جمهوری در بهار ۱۴۰۰ رای نخواهند داد. ۱۲٪ بطور قطعی رای خواهند داد و ۱۰٪ هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند.
  • نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که میزان مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ حدود ۲۶٪ بوده است.

متن کامل گزارش نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رسانه‌ها» را در اینجا بخوانید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.