گزارش نظرسنجی انتخابات

متن کامل گزارش نظرسنجی «نگرش ایرانیان به انتخابات» را در اینجا بخوانید.

چکیده یافته‌های نظرسنجی انتخابات

  • «نظرسنجی انتخابات» از تاریخ ۶ تا ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ به مدت یک هفته انجام گرفت. در این نظرسنجی بیش از ۸۰ هزار پاسخ‌دهنده شرکت کردند. نمونه نهایی مورد استفاده برای تهیه این گزارش، شامل ۶۸.۲۷۱ نفر ایرانی داخل کشور می‌باشد. یافته‌های این گزارش، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران (برابر با ٪۸۵ واجدین شرایط رای دادن در ایران) را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اعتبار ۹۵٪ و فاصله اعتبار ۵٪ قابل تعمیم به این جامعه هدف است.
  • بر اساس نتایج این نظرسنجی، حدود ۷۵٪ جامعه اعلام کرده‌اند در انتخابات ریاست‌‌جمهوری پیش رو در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ رای نخواهند داد، حدود ۱۸٪ به طور قطعی رای خواهند داد و ۶٪ هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند. همچنین میزان تمایل به رای دادن در انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مشابه تمایل به مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری است.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، حدود ۷۱٪ کسانیکه رای نمی‌دهند، «آزاد و موثر نبودن انتخابات در جمهوری اسلامی» را دلیل رای ندادن ذکر کرده‌اند. همچنین حدود ۷٪ کسانی که رای نمیدهند، علت عدم مشارکت را «رد صلاحیت» نامزد مورد نظرشان عنوان کرده‌اند. حدود ۲٪ هم اعلام کرده‌اند که به‌دلیل «کرونا و خطرات سلامتی حضور در صف رای‌گیری» در انتخابات شرکت نمی‌کنند.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، از میان کل واجدین شرایط رای دادن، حدود ۱۵٪ به ابراهیم رئیسی، ۲٪ به سعید جلیلی، و کمتر از ۱٪ به هر یک از دیگر نامزدهای موجود رای می‌دهند. حدود ۴٪ جامعه هنوز تصمیم نگرفته‌اند و حدود ۲٪ هم اعلام کرده‌اند که رای باطله/سفید می‌دهند.
  • از میان کسانی ‌که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند، ابراهیم رئیسی حدود ۵۹٪، سعید جلیلی ۸٪، عبدالناصر همتی ۳٪، محسن رضایی ۲.۵٪ و آقایان مهرعلیزاده، قاضی‌زاده هاشمی و زاکانی کمتر از ۱٪ آرای رای‌دهندگان را به خود اختصاص داده‌اند. حدود ۱۶٪ رای دهندگان احتمالی هنوز تصمیم نگرفته‌اند و ۹٪ آنها قصد دارند رای سفید بدهند.
  • بنا به یافته های این نظرسنجی، در یک انتخابات آزاد با حضور گرایشات سیاسی مختلف، رضا پهلوی با ۲۹٪، ابراهیم رئیسی با ۱۵٪، نسرین ستوده با ۱۱.۵٪، محمود احمدی‌نژاد با ٪۱۰، نرگس محمدی با ۸٪، محمد نوریزاد و مسیح علینژاد با حدود ۷٪، محمد خاتمی، اسماعیل بخشی و میرحسین موسوی با حدود ۴٪ بالاترین میزان اقبال عمومی را دارند. در میان افراد ذکر شده در پرسش‌نامه، حسن روحانی دارای کمترین میزان اقبال عمومی است.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، حدود ۳۱٪ جامعه، نظام جمهوری سکولار و حدود ۱۶٪ پادشاهی مشروطه سکولار را نظام مناسب برای ایران دانسته‌اند. همچنین حدود ۲۲٪ جمهوری اسلامی را نظام سیاسی مطلوب می‌دانند. حدود ۳۱٪ هم اعلام کردند که برای پاسخ به این سوال، دانش و اطلاعات کافی ندارند.
  • از میان ایرانیان خارج از کشور که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند (بیش از ۶ هزار نفر)، حدود ۴٪ اعلام کرده‌اند که قصد دارند در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال رای دهند، درحالی که در سال ۱۳۹۶ حدود ۵۴٪ آنها در انتخابات ریاست جمهوری رای داده بودند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.