گزارش نظرسنجی نهایی انتخابات ۱۴۰۰

متن کامل گزارش نظرسنجی نهایی انتخابات ۱۴۰۰ را در اینجا بخوانید.

  • «نظرسنجی نهایی انتخابات ۱۴۰۰» از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ به مدت سه روز انجام گرفت. در این نظرسنجی بیش از ۴۷ هزار پاسخ‌دهنده شرکت کردند. نمونه نهایی مورد استفاده برای تهیه این گزارش، شامل ۳۹.۱۵۱ نفر ایرانی داخل کشور می‌باشد. یافته‌های این گزارش، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران (برابر با ٪۸۵ واجدین شرایط رای دادن در ایران) را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اعتبار ۹۵٪ و فاصله اعتبار ۵٪ قابل تعمیم به این جامعه هدف است.
  • بر اساس نتایج این نظرسنجی، حدود ۷۲٪ جامعه اعلام کرده‌اند در انتخابات ریاست‌‌جمهوری پیش رو در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ رای نخواهند داد، حدود ۲۲٪ به طور قطعی رای خواهند داد و ۶٪ هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند. همچنین میزان تمایل به رای دادن در انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مشابه تمایل به مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری است.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، حدود ۶۶٪ کسانی‌ که رای نمی‌دهند «آزاد و موثر نبودن انتخابات در جمهوری اسلامی» را دلیل رای ندادن ذکر کرده‌اند. همچنین حدود ۷٪ کسانی که رای نمی‌دهند علت عدم مشارکت را «رد صلاحیت» نامزد مورد نظرشان عنوان کرده‌اند و ۵٪ دلیل شرکت نکردن خود را عملکرد ضعیف دولت روحانی دانسته‌اند. حدود ۱٪ هم اعلام کرده‌اند که به‌دلیل «کرونا و خطرات سلامتی حضور در صف رای‌گیری» در انتخابات شرکت نمی‌کنند.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، حدود ۶۳٪ از افرادی که رای می‌دهند انگیزه اصلی خود از رای دادن را «حمایت از نظام و رهبری و مایوس ساختن دشمنان» ذکر کرده‌اند. همچنین حدود ۲۲٪ کسانی که رای می‌دهند انگیزه خود را «مشارکت سیاسی، استفاده از حق رای و حفظ جمهوریت نظام» عنوان کرده‌اند. ۱۰٪ از کسانی‌ که رای می‌دهند نیز دلیل شرکت در انتخابات را «از سر اجبار یا برای داشتن مهر در شناسنامه» اعلام کرده‌اند.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی از میان کل واجدین شرایط رای دادن حدود ۱۹٪ به ابراهیم رئیسی، ۴٪ به عبدالناصر همتی، ۲٪ به محسن رضایی و ۱٪ به قاضی‌زاده هاشمی رای می‌دهند. حدود ۳٪ جامعه هنوز تصمیم نگرفته‌اند و حدود ۲٪ هم اعلام کرده‌اند که رای باطله/سفید می‌دهند.
  • از میان کسانی ‌که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند ابراهیم رئیسی حدود ۶۱٪، عبدالناصر همتی ۱۳٪، محسن رضایی ۶٪ و قاضی‌زاده هاشمی ۳٪ آرای رای‌دهندگان را به خود اختصاص داده‌اند. حدود ۱۰٪ رای‌دهندگان احتمالی هنوز تصمیم نگرفته‌اند و ۸٪ آنها قصد دارند رای سفید بدهند.
  • بر طبق نتایج این نظرسنجی، ۸۶٪ کسانی که در سال ۱۳۹۶ به حسن روحانی رای داده بودند اعلام کرده‌اند که در انتخابات امسال رای نمی‌دهند. همچنین ۳۰٪ کسانیکه در سال ۱۳۹۶ به ابراهیم رئیسی رای داده بودند گفته‌اند در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نمی‌کنند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.