گزارش نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رابطه با جهان» – آبان ۱۴۰۰

متن کامل گزارش نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رابطه با جهان» را در اینجا بخوانید.

نمودارهای نتایج نظرسنجی را در اینجا ببینید و دانلود کنید.

چکیده یافته‌های نظرسنجی

 • نظرسنجی «نگرش ایرانیان به رابطه با جهان» از تاریخ ۳۰ شهریور تا ۸ مهر ۱۴۰۰ به مدت ده روز انجام گرفت. در این نظرسنجی بیش از ۲۳ هزار پاسخ‌دهنده شرکت کردند. نمونه نهایی مورد استفاده برای تهیه این گزارش، شامل ۲۰.۰۹۷ نفر ایرانی داخل کشور می‌باشد. یافته‌های این گزارش، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران (برابر با ٪۸۵ افراد بزرگسال در ایران) را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اعتبار ۹۵٪ و فاصله اعتبار ۵٪ قابل تعمیم به این جامعه هدف است.
 • بر طبق نتایج این نظرسنجی، ۵۵٪ جامعه موافق تعلیق غنی‌سازی اورانیوم جهت رفع تحریم‌ها هستند. در مقابل حدود ۲۷٪ معتقدند، حتی با وجود تحریم‌ها، ایران باید به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد.
 • ۵۶٪ جامعه با برنامه هسته‌ای تنها برای مصارف صلح‌آمیز موافق هستند. حدود ۱۱٪ با ساخت سلاح اتمی موافقند و از طرف دیگر ۲۷٪ با برنامه هسته‌ای به طور کلی مخالف هستند.
 • بیش از نیمی از جامعه ایران موافق این مساله هستند که در مذاکرات احیای برجام، علاوه بر برنامه هسته‌ای، دیگر موضوعات مورد اختلاف با غرب هم مورد توافق قرار گیرد. همچنین حدود ۴۲٪ جامعه فکر می‌کنند که معاهده برجام، تا قبل از خروج آمریکا از آن، به نفع مردم ایران بوده است؛ درحالیکه ۳۷٪ جامعه با این دیدگاه مخالفند.
 • ۸۶٪ جامعه معتقدند که «فساد و ناکارآمدی حکومت»، بیشترین تاثیر منفی را روی وضعیت کنونی اقتصاد ایران داشته است. از طرف دیگر حدود ۱۰٪ جامعه معتقدند «تحریم‌ها و فشارهای خارجی» عامل اصلی وضعیت کنونی اقتصاد ایران است.
 • درباره برنامه توسعه موشک‌های بالستیک توسط جمهوری اسلامی ایران، حدود ۲۶٪ با برنامه موشکی موافقند حتی اگر موجب تحریم کشور شود. ۳۷٪ جامعه تنها در صورتی با برنامه توسعه موشکی موافق هستند که موجب تحریم کشور نشود و حدود ۲۸٪ هم با برنامه توسعه موشکی به طور کلی مخالفند.
 • درباره نگاه ایرانیان به کشورها و نهادهای بین‌المللی، حدود ۵۲٪ جامعه به آمریکا نظر مثبت و ۳۹٪ نظر منفی دارند. حدود ۳۵٪ به اسرائیل نظر مثبت و ۴۸٪ جامعه نظر منفی دارند. حدود ۴۹٪ جامعه به اتحادیه اروپا نگاه مثبت و ۳۸٪ نظر منفی دارند. حدود ۲۵٪ به روسیه و ۲۷٪ به چین نظر مثبت دارند و در مقابل ۶۵٪ به روسیه و ۶۶٪ به چین نظر منفی دارند. حدود ۲۷٪ جامعه به عربستان سعودی نگاه مثبت و ۵۷٪ نظر منفی دارند. درباره انگلیس، ۲۵٪ نظر مثبت و ۶۳٪ نظر منفی ابراز داشته‌اند. ۴۷٪ جامعه به سازمان ملل متحد و ۶۲٪ جامعه به سازمان بهداشت جهانی نظر مثبت دارند.
 • در پاسخ به این پرسش که «سیاست خارجی کدام رئیس‌جمهور آمریکا بیشتر به نفع مردم ایران بوده است؟»، حدود ۷٪ جامعه، سیاست‌ خارجی جو بایدن، و ۲۹٪ سیاست‌های دونالد ترامپ را بیشتر به نفع مردم ایران می‌دانند. حدود ۴۹٪ هم گزینه هیچکدام را انتخاب کرده‌اند.
 • حدود ۴۷٪ جامعه، خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را به ضرر امنیت منطقه دانسته و در مقابل ۲۶٪ آن‌را به نفع امنیت منطقه می‌دانند.
 • درباره توافق «همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین»، ۷۱٪ جامعه مخالف و ۱۸٪ موافق این توافق هستند. همچنین ٪۷۱ جامعه با توافق «رژیم حقوقی دریای خزر بین ایران و روسیه» مخالف و ۱۳٪ موافق آن هستند. درباره «توافق‌نامه ۲۰ ساله بین ایران و روسیه» ۶۶٪ مخالف و حدود ۱۵٪ موافق آن هستند.
 • ۶۱٪ جامعه معتقدند که درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، قدرت‌های جهانی باید نظارت و در صورت نیاز اقدام عملی کنند. در مقابل حدود ۱۵٪ بر این باور هستند که قدرت‌های جهانی نباید در این زمینه دخالت کنند. ۱۳٪ جامعه هم فکر می‌کنند که قدرتهای جهانی باید فقط نظارت و موضع‌گیری کنند.
 • ۵۷٪ جامعه نقش ایران در تحولات سال‌های اخیر سوریه را منفی و ۲۶٪ آنرا مثبت ارزیابی می‌کنند. همچنین حدود ۳۴٪ جامعه معتقدند که اقدامات نیروی قدس سپاه پاسداران در منطقه موجب افزایش امنیت ایران شده است؛ در مقابل ۳۲٪ معتقدند که این اقدامات موجب کاهش امنیت ایران شده است و ۲۱٪ هم فکر می‌کنند که تاثیری بر امنیت ایران نداشته است.
 • درباره شعارهای مرتبط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی، ۷۳٪ مخالف شعار «مرگ بر آمریکا» و ۱۸٪ موافق این شعار هستند. حدود ۶۵٪ جامعه مخالف شعار «مرگ بر اسرائیل» و ۲۳٪ موافق این شعار هستند. ۶۴٪ موافق شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» هستند و  ۲۴٪ مخالف این شعار هستند. همچنین ۷۳٪ جامعه با شعار «دشمن ما همین‌جاست، دروغ میگن آمریکاست» موافق هستند و ۱۵٪ مخالف آن هستند.
 • حدود ۷۰٪ جامعه با رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به حزب‌الله در لبنان، حماس در فلسطین، حشد شعبی در عراق، حوثی‌ها در یمن و حکومت بشار اسد در سوریه مخالف هستند و حدود ۲۱٪ جامعه با رویکرد حکومت نسبت به این گروه‌ها موافق هستند.
 • درباره تنش میان جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل، حدود ۵۳٪ جامعه احتمال بروز درگیری مستقیم نظامی بین دو کشور را کم می‌دانند و ۳۲٪ بر این باور هستند که احتمال درگیری مستقیم نظامی زیاد است.
 • نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۳۲٪ جامعه در انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰ شرکت کرده‌اند و ابراهیم رئیسی حدود ۲۳٪ آرای واجدین را کسب کرده است. همچنین حدود ۵٪ واجدین حق رای، آرای باطله به صندوق‌ها ریخته‌اند.
 • درباره گرایش سیاسی ایرانیان، ۳۵٪ جامعه خواهان براندازی جمهوری اسلامی، ۲۴٪ خواهان تحولات ساختاری و گذار از جمهوری اسلامی، ۱۶٪ خواهان حفظ اصول و ارزش‌های انقلاب و ۱۲٪ خواهان اصلاحات در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی هستند. ۱۳٪ هم گزینه هیچکدام را انتخاب کرده‌اند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

Powered by WordPress.com. قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

QuestionPro's advanced survey features powers our data intelligence, allowing us to create surveys, collect responses, distribute critical information, and analyze results.